>
Witaminy z grupy B są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu człowieka. Niedobór witaminy b może nieść bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia, a wtedy konieczne może okazać się zasięgnięcie porady lekarskiej.
Jakie witaminy można zaliczyć do witamin z grupy b?
Na witaminy z grupy B składają się:
- Witamina B1 -Tiamina
- Witamina B2 – Ryboflawina
- Witamina B3, Witamina PP – Niacyna i Nikotynamid
- Witamina B5 – Kwas pantotenowy
- Witamina B6 – Pirodyksyna
- Witamina B7 – Biotyna
- Witamina B9 – Kwas foliowy
- Witamina B12 – Kobalamina
Do witamin należących do grupy B można dodatkowo zaliczyć witaminę B15, czyli kwas pangamowy, a także witaminę B17, czyli amigdalina. Kwestią sporną jest jednak, czy można je w ogóle rozpatrywać w kategorii witamin.
W czym występuje witamina B?
Przede wszystkim witaminy z grupy B występują w produktach pochodzenia zwierzęcego (w produktach roślinnych nie ma ich zbyt dużo). W przypadku tiaminy, jej największa zawartość jest obecna w takich produktach jak: jaja, wątroba, ziemniaki, groch, produkty zbożowe czy orzech. Ryboflawina z kolei jest bogatym źródłem w takich produktach jak: ser, mleko, drożdże i jogurt. Niacyna jest natomiast obecna m.in. w takich produktach jak: jabłka, makrela, kapusta, płatki owsiane mięso wieprzowe i marchew. Kwas pantotenowy jest zawarty m.in.: w płatkach owsianych, szpinaku, mięsie wieprzowym i wołowym. Z kolei pirodyksyna występuje m.in.: w bananie, kiełkach, drobiu oraz pieczywie razowym. Biotyna jest zawarta m.in.: w ciemnym ryżu, oleju rzepakowym, owocach i warzywach. W przypadku kwasu foliowego jest on obecny w takich produktach jak: buraki, szpinak, kasza gryczana, nasiona roślin strączkowych, produkty mleczne i dynia. Kobalamina występuje z kolei m.in.: w warzywach zielonych, nerkach, serach żółtych oraz rybach.
Jaki wpływ mają witaminy z grupy b na organizm człowieka?
Poszczególne witaminy z grupy b odgrywają istotną rolę oraz mają realny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, co można zauważyć poniżej:
- Witamina B1 (Tiamina) -bierze ona czynny udział w przemianie węglowodanów w organizmie, a także w procesach energetycznych i neurofizjologicznych.
- Witamina B2 (Ryboflawina) -ma ona istotny wpływ na przemianę materii w organizmie człowieka.
- Witamina B3 (Niacyna, Nikotynamid) -pełni ona funkcję ochronną przed osłabieniem i bólami głowy. Odpowiada ona również za prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego.
- Witamina B5 (Kwas pantotenowy) -ma ona za zadanie chronić organizm człowieka przed zaburzeniami snu oraz uczuciem ciągłego zmęczenia.
- Witamina B6 (Pirodyksyna) -odpowiedzialna jest ona za zarządzanie nastrojami człowieka. Ma ona chronić człowieka przed pogrążeniem się w stany depresyjne, a także działać w sposób łagodzący na skutki antykoncepcji hormonalnej u kobiet.
- Witamina B7 (Biotyna) – jej rolą jest wspieranie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Biotyna ma także chronić przed bólami mięśni, wymiotami i stanami zapalnymi skóry. Ponadto stabilizuje poziom glukozy we krwi.
- Witamina B9 (Kwas foliowy) – dba on przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz krwiotwórczego. Zadaniem kwasu foliowego jest również wpływanie na właściwy rozwój komórek ustrojowych w organizmie.
- Witamina B12 (Kobalamina) – pełni ona funkcję ochronną dla organizmu przed depresją oraz zaburzeniami neurologicznymi. Kobalamina to witamina, która tworzy także elementy morfostyczne krwi, przez co zapobiega anemii.
Jaki mają wpływ niedobory witamin z grupy b na organizm człowieka?
Niedobór którejkolwiek witaminy z grupy b niesie za sobą poważne konsekwencje. Do skutków, które wiążą się z niedoborem witamin z grupy B, należą:
- zaburzenia funkcjonowania całego układu nerwowego, co przekłada się to na trudności z utrzymaniem koncentracji, drętwienie kończyn, a także na problemy z pamięcią i wszelkie zaburzenia psychiczne,
- pojawienie się stanów zapalnych w kącikach ust i jamie ustnej oraz skurcze mięśni,
- rozwój choroby beri-beri,
- rozwój choroby skóry – pelagry,
- ryzyko wystąpienia choroby przyzębia oraz paradontozy,
- rozwój depresji oraz spadek poziomu cukru we krwi,
- ryzyko pojawienia się u dzieci wad cewy nerwowej,
- utrata smaku,
- podniesione ciśnienie krwi oraz mocniejsze kołatanie serca,
- zaburzona sprawność umysłu,
To tylko niektóre objawy niedoboru witaminy b. Należy zatem robić wszystko, aby nie dopuścić do tego, aby w organizmie pojawił się niedobór którejkolwiek witaminy z grupy B. Jednakże w przypadku, gdy z różnego rodzaju przyczyn w twojej diecie brakuje składników, zawierających witaminy z grupy B, będzie konieczne podjęcie działalności leczniczej. Pewnym rozwiązaniem jest stosowaniem witaminy B kompleks, dzięki czemu będziemy w stanie dostarczyć dla organizmu odpowiedniej dawki. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się zasięgnięcie porady medycznej w celu otrzymania zindywidualizowanej porady i rozpoczęcie określonej terapii przez lekarza.