Kategorie
Biznes

Amazon FBA, FBM i inne metody wysyłki produktów z magazynów Amazona

Amazon FBA, FBM i inne metody wysyłki produktów z magazynów Amazona

Amazon to już niemal 310 milionów aktywnych kont klientów. Sklep coraz większą popularność odnotowuje również w Polsce. Dzięki globalnej sieci magazynów, Amazon pomaga dotrzeć do przeróżnych rynków, a tym samym – wielu nowych klientów w całej Europie oraz na świecie.

Sprzedaż produktów na Amazonie nie jest jednak łatwa, ponieważ istnieje tam ogromna konkurencja, a firma wprowadza wysokie wymagania co do obsługi klienta. Dziś więc koncentrujemy się na wysyłce produktów z magazynów Amazon i doradzamy, która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza. Zaczynajmy!

Sprzedaż na Amazonie – zasady

Amazon jest sklepem. Oznacza to więc, że sprzedając tam produkty, musimy liczyć się z wieloma zasadami. Do niektórych firma podchodzi dość luźno, ale istnieją kwestie, których niedopilnowanie może skutkować nawet usunięciem naszego konta ze strony lub nałożeniem na sprzedawcę kar finansowych.

Warto również zwracać uwagę na dobrą obsługę klienta, uważne koordynowanie zamówień, a także dobrą prezentację produktu na stronie – według wcześniej ustalonych przez Amazon zasad. Tak jak wspominaliśmy, dziś jednak koncentrujemy się na wysyłce produktów z magazynów Amazona.

Wysyłka produktów na Amazonie

Jak już pisaliśmy wyżej, amerykański gigant posiada szereg dość restrykcyjnych zasad, których sprzedawcy muszą się trzymać. W przypadku wysyłki produktów, Amazon daje swoim klientom dość sporą dowolność.

Sprzedający mogą wybrać sposób wysyłki, ponieważ firma obecnie oferuje trzy metody:

  • FBA, czyli Fulfilment by Amazon
  • FBM, czyli Fulfilment by Merchant
  • za pomocą firm zewnętrznych

Fulfilment by Amazon, czyli czym jest Amazon FBA

Jeżeli szukamy sposobu na maksymalne uproszczenie wysyłki, Amazon oferuje opcję FBA, co jest skrótem od angielskiego Fulfilment by Amazon. W praktyce oznacza to tyle, że sprzedający wysyła swoje produktu prosto do magazynów Amazona – skąd trafiają już bezpośrednio do klienta.

Dodatkowo firma sama wszystko magazynuje, pakuje oraz wysyła. Jest to dość spore odciążenie dla przedsiębiorców, ponieważ nie muszą oni martwić się o miejsce w magazynach i sposoby przechowywania produktów.

Co ważne w przypadku metody Amazon FBA, firma bierze na siebie również odpowiedzialność za wszelkie niedopatrzenia w kwestiach wysyłki paczki. Oznacza to więc, że reklamacjami i zwrotami nie musi się przejmować sprzedający, ponieważ wszelkie skargi rozpatrywane będą przez Amazon.

Tak jak łatwo można się domyślić, jest to jedna z najkorzystniejszych dla Amazona metod, ponieważ mogą na niej zarobić najwięcej. Żeby zachęcić sprzedawców do wybrania FBA, Amazon przygotował dla nich kilka benefitów, które mogą wpłynąć na wyniki sprzedaży w branży e commerce.

Każdy sprzedawca, który zdecydował się na Amazon FBA, może liczyć na wyższą pozycję w rankingu produktów bezpośrednio na stronie.

Co ciekawe, klienci Amazon Prime dostaną również bezpłatną przesyłkę od sprzedającego. Istnieje również szansa na wygranie pola Buy Box, co na pewno poprawi wyniki sprzedaży i pomoże sprzedającemu nieco „się wybić” oraz wyróżnić sprzedawany produkt.

 Ile kosztuje Amazon FBA?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ opłaty za Amazon FBA są różne i determinowane są kilkoma czynnikami. Przede wszystkim Amazon wycenia to po ilości zajmowanej powierzchni w magazynach. Pod uwagę bierze również ilość zamówień.

W przypadku modelu FBA, trzeba również wiedzieć, że mowa jest o dwóch rodzajach opłat. Amazon policzy należność za samo magazynowanie produktów, a osobną za realizację wysyłki.

Należy również pamiętać o sezonowości, czyli wybieranym okresie roku. Cena zależeć będzie od miesiąca oraz czasu, kiedy korzystamy z przestrzeni firmy. Magazyny Amazona są ogromne, ale ich powierzchnia nie jest nieograniczona.

W okresie świątecznym, czyli w czwartym kwartale roku, Amazon odnotowuje najlepsze wyniki. Dla sprzedających jest to świetna okazja do zarobienia niemałych pieniędzy. Warto jednak liczyć się z tym, że w przypadku modelu FBA to właśnie ten okres roku będzie wymagał zapłacenia Amazonowi większej sumy pieniędzy.

Istotna jest również sama podkategoria sprzedawanych produktów. Przed zdecydowaniem się na Amazon FBA należy zapoznać się, ile będziemy musieli zapłacić firmie tylko za to, że sprzedajemy daną rzecz. Na przykład w przypadku marek odzieżowych, Amazon pobierze od nas około $0,40 za każdy produkt.

Aby nie utrudniać magazynierom pracy, Amazon zdecydował się również na wprowadzenie kar pieniężnych dla tych sprzedających, którzy nie spełniają jasno określonych wytycznych co do etykietowania i pakowania paczek. Warto więc mieć się na baczności i pamiętać, żeby o to dbać.

Fulfilment by Merchant, czyli FBM

Przeciwieństwem do Amazon FBA, jest FBM, czyli Fulfilment by Merchant.

Jest to nic innego, jak samodzielna wysyłka sprzedawanych przez nas produktów. I tak jak w przypadku przedstawienia powyżej kosztów w przypadku modelu FBA, można by pomyśleć, że jest to doskonały sposób na oszczędzenie pieniędzy i pominięcie magazynu Amazon, to jednak warto się nad tym dłużej zastanowić.

Amazon w swoich regulaminach jasno określa, że przynajmniej 90% zamówień musi być wysyłanych w ciągu 2 dni roboczych od ich złożenia. Należy o tym pamiętać i zastanowić się, czy na pewno podołamy i czy nie będzie trzeba inwestować w na przykład nowego pracownika.

Wiąże się to również z nieustannym stresem, ponieważ musimy mieć świetnie zorganizowaną pracę i sprawdzać czy na pewno wszystko zostanie wysłane na czas. Po naszej stronie będzie również samo pakowanie zamówień.

Ten model sprzedaży jest jednak również wspierany przez Amazona. Prowadząc własny sklep internetowy możemy wybierać czy przesyłki mają być opłacane przez klientów czy może będziemy oferować im bezpłatną dostawę.

Sprzedawca ma również możliwość wydruku etykiet dla kurierów bezpośrednio ze strony – ze specjalnego panelu sprzedawcy. Można więc zrobić to w dowolnej chwili i zadbać by dany produkt trafił do klienta w odpowiednim czasie.

Wysyłka produktów za pomocą firm zewnętrznych

Realizację zamówień można również przeprowadzać korzystając z usług firm zewnętrznych.

Amazon umożliwia taką opcję, ale nie patrzy na nią zbyt przyjaźnie. Szczególnie dlatego, że najlepiej porównać ją do Amazon FBA. Tak jak w przypadku tego modelu, również produkty przechowywane mogą być w zewnętrznym magazynie (niekoniecznie magazynie amazon).

Po złożeniu przez klientów zamówień, paczka zostanie skompletowana w centrum logistycznym. Towar zostanie wysłany również stamtąd.

Niektórzy sprzedawcy chwalą sobie to rozwiązanie, a nawet jasno mówią, że jest ono lepsze niż Amazon FBA. Ten model sprzedaży jest korzystny szczególnie dla tych sprzedawców, którzy prowadzą sprzedaż za pośrednictwem różnych platform.

Nie musimy ograniczać się do trzymania swoich produktów w magazynie Amazon, a więc wybrana przez nas firma zewnętrzna może zrealizować również te zamówienia, które nie pochodzą z Amazona.

Jeżeli zdecydujemy się na wysyłkę produktów za pośrednictwem firm zewnętrznych, będziemy również mieli większą swobodę na różnych płaszczyznach. Mniej dotyczyć nas będą restrykcje narzucone przez Amazon, a jednak wciąż będziemy mogli korzystać z tej platformy. Towary będą bardziej rozpoznawalne, a relacja klient- sprzedający będzie znacznie ułatwiona.

Różne metody – ten sam odbiorca

Jak widzimy, mimo, że opisywane wyżej metody znacznie się od siebie różnią, to jednak punkt docelowy zawsze jest ten sam. Towar ostatecznie trafia do klienta, który może cieszyć się z produktu, a my – z jego sprzedaży.

Amazon FBA to opcja idealna dla tych, którzy cenią sobie wygodę i nie chcą martwić się o wszystkie aspekty realizacji zamówienia. Dla tych, którzy lubią wszystko kontrolować i robić sami, polecany jest model FBM. Największą swobodę da jednak sprzedaż produktów za pośrednictwem zewnętrznych firm.

Nasz zespół chętnie pomoże dobrać najlepszą dla Państwa metodę, dzięki czemu sklep będzie notował zadowalające wyniki. Zapraszamy na naszą stronę – amzteam.pro , w celu zasięgnięcia pozostałych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *