Kategorie
Zdrowie

Osteopata – Olsztyn miastem specjalistów

>

Osteopata Olsztyn miastem specjalistów

Osteopatia jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, jednak zyskującą ogromną popularność. Obejmuje diagnostykę i leczenie schorzeń, uznając jednocześnie człowieka jako jedną całość – zwraca uwagę na istnienie zależności między ciałem a duszą, a także bierze pod uwagę zdolności samoregeneracji ciała. Wizyta u osteopaty powinna być podstawową czynnością profilaktyczną osób dbających o stan zdrowia, a także osób mających różnego rodzaju dolegliwości.

Kim jest osteopata?

Specjalistą osteopatii może zostać każdy absolwent studiów fizjoterapeutycznych lub medycznych, należy więc być dyplomowanym lekarzem lub magistrem fizjoterapii. Aby zostać osteopatą należy dodatkowo ukończyć podyplomowe studia medycyny osteopatycznej, które trwają kilka lat (zazwyczaj 4-5). Odbywają się w formie weekendowych zjazdów i obejmują zarówno teorię, jak i praktykę. Na koniec student medycyny osteopatycznej musi napisać i obronić pracę z zakresu osteopatii. Dopiero wówczas otrzymuje tytuł specjalisty osteopatii. Warto pamiętać, że w osteopatii także można stale podnosić swoje kwalifikacje uczęszczając na kolejne, dodatkowe kursy i szkolenia.

Osteopatia to jednak nie tylko samo wykształcenie. Aby zajmować się tą dziedziną medycyny należy być fanem fizjoterapii i szeroko pojętej terapii manualnej. Przede wszystkim należy lubić pracę z ludźmi, wykazywać dużą cierpliwość i życzliwość, a także mieć przyjazne usposobienie. Pacjent traktowany jest podmiotowo, a jego zdrowie powinno stanowić wyznacznik rehabilitacji. Leczenia może podjąć się każdy osteopata, jednak tylko ten, który kocha swoją pracę, może robić to z czystym sumieniem.

Czym zajmuje się osteopata?

Osteopata posiada ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki i funkcjonowania ludzkiego ciała jako jedna całość. Dzięki temu może pomóc w powrocie do pełnej sprawności po urazach i kontuzjach, zmniejszy dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, wpłynie na psychikę pacjenta oraz poprawi jego ogólny stan funkcjonalny oraz samopoczucie. Wskazaniami do tego typu terapii manualnej są między innymi:

 • rwa kulszowa, rwa udowa
 • przeciążenia i bóle kręgosłupa
 • dyskopatie
 • schorzenia układu oddechowego
 • II i III trymestr ciąży
 • bóle stawowe
 • bóle mięśniowe
 • dolegliwości podczas połogu
 • choroby przewlekłe
 • objawy emocjonalne, np. bezsenność z powodu stresu
 • bóle głowy, zawroty głowy
 • szumy uszne
 • wady postawy
 • zaburzenia czynności narządów wewnętrznych

Osteopatia posiada niezwykle kompleksowe podejście do ludzkiego ciała. Przykładowo, ból prawego barku może wynikać z dysfunkcji wątroby lub przedawnionych kontuzji prawego stawu biodrowego. Podczas wizyty specjalista zajmie się wszystkimi możliwymi częściami ciała, które mogą stanowić przyczynę problemu. Indywidualne podejście do każdego pacjenta sprawia, że osteopatia często jest jedyną metodą, która skutecznie usunie jego dysfunkcję.

Jak wygląda wizyta w gabinecie osteopatii?

Osteopatia zajmuje się problemami zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. W przypadku dzieci w gabinecie musi być obecny rodzic lub opiekun. Wizyta opiera się na dwóch składowych – diagnostyce i terapii. Na pierwszej wizycie specjalista osteopatii musi dokładnie poznać problem pacjenta, dlatego podstawą jest szczegółowy wywiad. Z pewnością padną pytania dotyczące stanu zdrowia, przebytych operacji, stylu życia czy przyjmowanych leków. Kobiety w ciąży powinny zabrać ze sobą kartę ciąży oraz zgodę lekarza ginekologa. Na pierwszej wizycie warto przedstawić ewentualne wyniki badań, np. RTG. Składową diagnostyki jest również ocena wizualna i palpacyjna pacjenta, a także wykonanie ważnych testów. Metoda diagnozowania choroby czy schorzenia zależy od wstępnego ustalenia źródła dolegliwości jeszcze podczas wywiadu.

Specjaliści osteopatii posiadają tak dużą wiedzę i doświadczenie, że zwykle bardzo szybko dochodzą do źródła problemu. Jeszcze podczas pierwszej wizyty rozpoczynają więc terapię i prognozują, ile spotkań będzie koniecznych do poprawy stanu zdrowia. W wielu przypadkach dysfunkcja usuwana jest podczas pierwszej wizyty. Skupiają się również na eliminacji restrykcji, które mogą być przyczyną kolejnych dolegliwości w przyszłości. Stosowane techniki są na ogół delikatne i bezbolesne. Może się zdarzyć, że po terapii pacjenci odczują zmęczenie, osłabienie, nudności czy bóle głowy. To chwilowe reakcje organizmu na nowe bodźce, które zwykle szybko przemijają, ustępując miejsca dawce energii i dobremu samopoczuciu. Do wizyty zwykle nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Terapia może mieć różny przebieg, ponieważ zawsze dobierana jest po konsultacji z pacjentem i określeniu jego potrzeb. Może mieć na celu m.in.: zwiększenie zakresu ruchu w stawie, przywrócenie właściwego napięcia mięśniowego, zwiększenie przepływu krwi i limfy czy usunięcie dolegliwości bólowych. Stosuje się różnego rodzaju techniki terapii manualnej, wisceralnej, kranio-sakralnej, obejmującej punkty spustowe czy elementy masażu. Osteopatia bazuje na znacznie większej ilości technik niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej fizjoterapii. Większość pacjentów już po pierwszej wizycie dostrzega znaczą poprawę.

Wizyta u osteopaty – przeciwwskazania

Wizyta u osteopaty przeciwwskazana jest w przypadku zaawansowanych chorób psychicznych, braku zgody pacjenta na wykonanie terapii oraz w I trymestrze ciąży. Także choroby wymagające pilnej interwencji medycznej nie będą wskazaniem do wizyty, lecz do skontaktowania się ze służbami ratunkowymi. Na ogół są to jedyne przeciwwskazania – leczenie u osteopaty może pomóc przy większości problemów zdrowotnych, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. W niektórych przypadkach zabronione będzie wykonywanie intensywnych technik, jednak wówczas specjalista weźmie to pod uwagę i dobierze łagodne metody zmniejszające uciążliwe objawy (ma to miejsce np. u kobiet w ciąży czy w fazie ostrej po kontuzjach).

Osteopatia Olsztyn – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Szukając gabinetu osteopatii należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na lokalizację. Wybierając dziedzinę, jaką jest osteopatia, Olsztyn może zaoferować spory wybór specjalistów. Kolejnym krokiem jest ocena uprawnień. Należy upewnić się, że osteopata posiada odpowiednie doświadczenie i uprawnienia potwierdzone dyplomami i certyfikatami. Zwykle wieszane są one w gabinecie, jednak przy ich braku zawsze można poprosić specjalistę o ukazanie potwierdzenia. Profesjonalista nie będzie miał z tym żadnego problemu. Warto kierować się również opiniami – byli lub obecni pacjenci będą najbardziej wiarygodnym źródłem jakości usług.

Podejście osteopaty do problemów poszczególnych pacjentów jest szerokie. Zwraca się uwagę zarówno na sferę psychiczną, jak i fizyczną. Umawiając wizytę warto więc wybrać takiego specjalistę, z którym dobrze się nam rozmawia, a wśród jego cech charakteru znajdziemy cierpliwość, życzliwość oraz dociekliwość w szukaniu problemów. Pełen profesjonalizm usług zagwarantuje ustąpienie dolegliwości, a więc lepsze zdrowie i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *