Kategorie
Zdrowie

Psychoonkolog – kim jest i czym się zajmuje?

Psychoonkolog – kim jest i czym się zajmuje?

Psychoonkolog to pojęcie, które dla niektórych może brzmieć nieco enigmatycznie. Tymczasem, psychoonkolodzy świadczą profesjonalną pomoc osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi, a także ich bliskim. Dobrze byłoby wiedzieć, jak zostać psychoonkologiem i w jakich okolicznościach warto byłoby pomyśleć o skorzystaniu z jego fachowej pomocy. Warto mieć także świadomość tego, jak wybrać dobrego psychoonkologa, który zrozumie pacjenta i doda mu otuchy.

Jakie studia podyplomowe trzeba ukończyć, aby być psychoonkologiem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kim są właściwie psychoonkolodzy. Okazuje się, że osoba, która chce wykonywać ten zawód, powinna ukończyć studia magisterskie z psychologii. Trwają one pięć lat. To jednak nie wystarczy, aby pracować jako psychoonkolog. Konieczne są także studia podyplomowe. Ich ukończenie pozwala uzyskać wiedzę teoretyczną z zakresu psychoonkologi. Praktyki i staże pomagają zaś w zdobyciu umiejętności praktycznych, które są niezbędne do wykonywania zawodu. Specjaliści psychoonkologi bardzo często decydują się także na odbycie szkolenia psychoterapeutycznego. Wówczas mogą pracować zarówno jako psycholog wspierający osoby z rakiem, jak i jako psychoterapeuta. Należy jednak pamiętać o tym, że ani psycholodzy, ani psychoterapeuci nie są lekarzami. Nie mogą więc przepisywać leków. Aby pomoc udzielana pacjentowi była skuteczna, konieczna jest współpraca między psychologiem a lekarzem specjalistą onkologii.

Psychoonkolog pomoże osobom, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową

Troska o zdrowie fizyczne oraz psychiczne jest bardzo ważna, ale nawet ona nie wyeliminuje w stu procentach ryzyka zachorowania na raka. Choroba nowotworowa to najważniejsze wskazanie do odbycia konsultacji psychoonkologicznej. Z poważnym pogorszeniem swojego stanu zdrowia bardzo trudno jest sobie poradzić. Choroba nowotworowa sprawia bowiem, że znacząco pogarsza się jakość życia pacjentów. Nie wszystkie choroby są oczywiście takie same i nie każdy rak jest rozpoznawany we wczesnym stadium. Z pacjentami należy więc pracować indywidualnie. Każdy przypadek jest bowiem inny. Specjaliści psychoonkologii nie wyciągną oczywiście pacjenta z choroby nowotworowej. Nie o to jednak chodzi. Ustalenie planu leczenia raka należy bowiem do specjalisty onkologii. Konsultacje z psychoonkologiem mają stanowić wsparcie pacjenta w chorobie. Ich rolą jest zachęcanie do współpracy z lekarzami, jak również towarzyszenie w cierpieniu. Jednym z najtrudniejszych momentów dla każdego pacjenta jest moment diagnozy. Spotkanie z psychoonkologiem może pomóc w zaakceptowaniu nowej rzeczywistości. Dzięki terapii można także poczuć nadzieję i zdobyć motywację, co jest niezwykle ważne w walce z chorobą nowotworową. Psychoonkolog może pomóc również rodzinie pacjenta, dla której diagnoza choroby nowotworowej również jest szokująca. Wsparcie specjalisty jest ważne także po wyjściu z choroby. Pokonanie raka niezwykle korzystnie wpływa na samopoczucie psychiczne pacjentów. Niemniej jednak, trzeba mieć na uwadze to, że nowotwór może powrócić. Każdy pacjent może więc reagować strachem na badania kontrolne, zarówno te obrazowe, jak i laboratoryjne. Wsparcie specjalisty może więc okazać się niesamowicie przydatne.

Jak wygląda konsultacja u psychoonkologa?

Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, jak w ogóle przebiega wizyta u psychoonkologa. Warto jednak zaznaczyć, że z takim specjalistą można spotkać się zarówno w szpitalu, jak i po jego opuszczeniu. Osoby chore na nowotwór nie muszą bowiem ciągle przebywać w szpitalu. Wizyta u psychoonkologa przebiega w przyjaznej atmosferze. Pacjent ma zapewnioną przestrzeń do rozmowy. Może porozmawiać z psychoonkologiem o wszystkim, o czym zechce. Tak naprawdę nie ma żadnych tematów tabu, a rozmowa wcale nie musi koncentrować się wokół choroby nowotworowej. Można omówić także inne kwestie. Ważne jest jednak to, aby pacjent miał oparcie w swoim terapeucie. Wizyty u psychoonkologa powinny odbywać się regularnie. Jedynie systematyczna praca przyniesie satysfakcjonujące rezultaty. Niektórym pomoże zaledwie kilka spotkań, a inni będą wymagać dłuższej współpracy z psychoonkologiem. Ważne jest to, aby wsłuchiwać się w swoje potrzeby. Wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się je zaspokoić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nasze potrzeby i cele mogą się zmieniać. Nasz nastrój może być uzależniony nie tylko od wyników badań i postępu leczenia choroby nowotworowej, ale i od zażywanych lekarstw. Skutkami ubocznymi niektórych preparatów wykorzystywanych w leczeniu raka mogą być bowiem zaburzenia o charakterze lękowym czy depresyjnym. Każdy pacjent powinien więc mieć zapewnione wsparcie. Możliwe, że trzeba będzie także pozostawać pod opieką psychiatry.

Jakie sposoby radzenia sobie z ciężką chorobą można wypracować?

Chory na raka bez wątpienia musi zaakceptować nową rzeczywistość w jakiej się znalazł. Na szczęście, istnieją pewne metody, dzięki którym można poradzić sobie ze świadomością tego, że cierpimy na nowotwór. Nie chodzi rzecz jasna o to, aby zapomnieć o chorobie. Nie powinna ona jednak zdominować całego naszego życia. Większości pacjentów zależy na tym, aby móc prowadzić życie jak najbardziej przypominające to, które prowadziliśmy przed chorobą. Dobrze byłoby więc słuchać wskazówek lekarza prowadzącego, ale nie rezygnować z marzeń i planów. Bez wątpienia nie powinniśmy skupiać się na ciągłym myśleniu o śmierci. Warto starać się doceniać każdy dzień, w czym pomóc mogą różnego rodzaju praktyki. Razem z psychoonkologiem możemy nauczyć się technik uważności. Dzięki nim nauczymy się czerpać w pełni z obecnej chwili, jeśli jest ona przyjemna. Nie należy jednak odcinać się od negatywnych uczuć, bo w pewnym momencie dojdzie do ich kumulacji. Warto zmierzyć się ze swoimi uczuciami, emocjami i myślami i spróbować wypowiedzieć je na głos. Psychoonkolog może pomóc nam w ich uporządkowaniu i zrozumieniu. Ważne jest także wsparcie bliskich. Rodzina jest nam często niezbędna do tego, aby mieć siły do walki z chorobą.

Jak znaleźć dobrego psychoonkologa?

Wielu pacjentów onkologicznych może potrzebować pomocy psychologa czy psychoterapeuty. Niekiedy przydatna będzie również pomoc specjalisty psychiatry. Aby móc cieszyć się wsparciem fachowców, należy najpierw ich znaleźć. Pomoc mogą nieść nam zarówno państwowe, jak i prywatne poradnie. Na profesjonalne wsparcie możemy liczyć między innymi w Centrum Probalans. Na stronie internetowej Centrum-probalans.pl znajdziemy niezbędne nam informacje. Możemy poznać zespół specjalistów i wybrać tego, który wydaje nam się najodpowiedniejszy. Pomocne może okazać się również porównanie opinii pacjentów na temat poszczególnych fachowców. Najlepiej zdecydować się na skorzystanie z pomocy osoby, która cieszy się dużą ilością pozytywnych opinii. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze konkretny specjalista od razu przypadnie nam do gustu. Jeżeli po kilku spotkaniach nie będziemy chcieli współpracować z psychologiem, trzeba będzie znaleźć innego.

 

 

Liczba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *